2. Tanuld meg az alapokat! | Az ebéd - uzsonna fontossága a programban
AZ EBÉD, AZ UZSONNA, A VACSORA, AZ ALVÁS ÉS FOGYÁS KAPCSOLATA
A napi menü 5 elemből áll (reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna, vacsora), amelyből a 2 legfontosabb étkezés az ebéd és az uzsonna. Rengeteg hasznos élettani tudnivalót mesélek el ebben a leckében. Ha ezt elolvasod és jobban átgondolod, meg fogod érteni, miért nem tudtál eddig kitartani a diéták mellett. Ezzel azt is elárulom, min kell változtatni azért, hogy EZÚTTAL NE ADD FEL, HANEM CSINÁLD JÓL EGÉSZEN A CÉLIG!
A programban ez a két étkezés lehet azonos, illetve lehet eltérő is, ez mindenki egyéni ízlése és szokása alapján változtatható.
A leginkább időgazdálkodásban hasznos verzió az, ha ugyanazt az ételt készítjük el dupla adagban, de minimális változtatásokkal kétféle étel is készíthető azonos alapanyagokból.
Mindent a gyakorlatban fogok megmutatni, hogy pofon egyszerű lehessen, ezáltal bárki meg fogja tudni önállóan is alkotni saját VARÁZSMENÜ tányérját.
Az ebéd és uzsonna adagja elfogyasztható fele-fele, 1/3-2/3 arányban is. Minden a programban található ebéd-uzsonna receptem már tartalmazza a két étkezés EGYÜTTES adagját, ezt az adagot kell elfogyasztani a két étkezésre EGYÜTT.
Hogy ezt hogyan osztod el neked kényelmesen, nem számít. Érdemes ebédre hagyni a nagyobb adagot, vagy a felét, a másik felét vagy kisebb részét pedig az utolsó előtti étkezésre, azaz uzsonnára. Az előző leckében megtanultuk, melyik étkezés mikor ideális. Az ebéd (11) 12-14 (15) óra között, az uzsonna (14) 15-17 (18) óra között. Azaz a két étkezést 11-18 óra között érdemes nagyjából belőni. Ez egy 6-7 órás időintervallum.
A két legkritikusabb időszak a nap során ez az ebéd és uzsonna körüli időpont, főleg az uzsonna, mert inzulinérzékenységünk karöltve dolgozik a nap végéhez közeli energiaszint csökkenésünkkel, ezért ha uzsonnára a program szerint ajánlott tartalmas ételt fogyasztunk, sokkal könnyebben fogjuk tudni elkerülni az ESTI FÉKTELEN EVÉST.
Nem mellesleg, uzsonnáig bezáródva fogyasztjuk el a napi energiabevitel nagy százalékát, azaz este már nem viszünk be indokolatlanul magas kalóriát, nem terheljük az emésztőrendszert, ezáltal az éjszakai biokémiai folyamatok zavartalanabbul tudnak működni. Ergó, éjjel a testünk nem az este megevett étel emésztésével kell megbirkózzon javarészt, sokkal több tér kerül arra, hogy pihentető alvásunk legyen.
ÉLETTANI TUDNIVALÓK AZ EVÉS, AZ ALVÁS, AZ INZULIN KAPCSOLATÁRÓL, AMELY BEFOLYÁSOLJA AZ EGÉSZ MÁSNAPI MŰKÖDÉSEDET, A KITARTÁSODAT, AZ ÉTVÁGYADAT, A CUKOR IRÁNTI ÉHSÉGEDET!
A pihentető alvás kulcsa lesz annak, hogy a következő napon milyen lesz az éhségérzetünk. A másnap reggeltől felbukó inzulinszintünk, éhségérzetünk, étvágyunk azáltal is befolyásolt, hogy milyen volt a mély alvással töltött idő. Ha kényelmesen, időben lefeküdtünk és tudtunk is aludni (nem "zabáltuk tele magunkat este"), a stresszhormon szintünk nem fog ellenünk dolgozni másnap. A stresszhormon (kortizol) szintje nagy mértékben van hatással az inzulinszintünkre, ugyanis receptorai annyira erősek (képzeljétek el úgy, mint egy 5G hálózatot), hogy sajnos az inzulin hormon receptorait képesek elnyomni. Ennek negatív hatása az, hogy a vérben keringő inzulinból többet kell ahhoz termelni, hogy a cukortaxiként funkcionáló inzulin hormont a célállomás sejtjei érzékeljék.
A inzulin egy szállító hormon, nevezzük taxinak.
A hasnyálmirigy termeli, feladata az, hogy a keletkező glükózt (cukrot) A-ból B-be szállítsa. A. állomásunk a vér, ahol "megszületik" az evés utáni glükóz. B. állomás minden izom, sejt, szerv vagy szervrendszer, ahol a cukrot a szervezetünk felhasználja. Ha a célállomáson nem hallják a sejtek, izmok, szervek a taxi duda hangját, akkor a taxi diszpécsere (hasnyálmirigy) még több taxit küld a helyszínre. Ők, együttesen már elég "láthatóak" lesznek ahhoz, hogy elvégezzék a feladatukat: leszállítsák a "zsákmányt" a rendeltetésszerű helyére. Azaz a cukrot eltávolítsák a vérből. Ennek élettanilag óriási jelentősége van, mert a folyamatosan magas vércukorszint, annak emelkedése a vérnyomás emelkedésével is jár. Ez pedig semmilyen jó hatással nem támogatja a teljes szervezetünket. A sokáig magas cukorszint más hormonális problémákat is okoz. Ezért mondják az orvosok is azt, hogy az inzulinrezisztencia, a pre-diabétesz vagy a diabétesz szövődményekkel jár előbb vagy utóbb. Szövődményekkel fog járni, nem tudjuk elkerülni, ha nem változtatunk az életmódon. Valakinek nagyon gyorsan, másoknak 10-15 év alatt, de egyszerűen elkerülhetetlen, hogy az inzulinrendszerben keletkező eltolódás később ne okozzon valamilyen egészen kellemetlen tünetet.
Ezek a tünetek pld:
- petesejtek minőségének romlása, termékenységi nehézségek, ismétlődő vetélések
- pajzsmirigy betegség kialakulása, romlása
- PCOS kialakulása
- hajhullás
- bőrproblémák
- menstruációs gondok
- hangulatingadozások, kedélyállapot romlás
- hasi típusú elhízás
- fogyási nehézségek
- állandó falásroham, evéskényszer, cukoréhség, zsírosabb és szénhidrátban szegény ételek iránti sóvárgás
- diéták betartásának képtelensége
- rossz alvás, sok alvás ellenére kimerültség
- sebgyógyulási zavarok
- hormonrendszer más elemeinek is eltolódása (női nemi hormonok)
- egyéb társbetegségek a teljes szervezetünkre nézve
- cukorbetegség kialakulása
- látásproblémák
- gyulladások kialakulása a szervezetben
- bélflóra egyensúlytalansága
Ennél fogva az ebéd és uzsonna nagyobb jelentőséggel bír a fogyásunkra, egészségünkre, hormonrendszerünkre, mint azt így elsőre gondolnánk.
A táplálkozásunk az, amivel bármit befolyásolni tudunk: negatívan és pozitívan is.
Ezért hallhatjuk rögtön azt minden kialakuló betegség esetén: ÉLETMÓDVÁLTÁS, DIÉTA, AKTÍVABB ÉLET, TÖBB ALVÁS szükséges ahhoz, hogy az esetleges gyógyszeres terápia mellett valakinek egészségügyi állapota javulásnak indulhasson. Amikor a táplálkozási rendszerünkre nagyon összevisszaság jellemző, akkor igaz az, hogy a kilók is nagyon-nagyon gyorsan feljönnek észrevétlenül, az egészségünk pedig nagyon hamar romlásnak indulhat. Már akár 10 kg pár hónap alatti felszökése eredményezheti azt, hogy nehezebben megyünk fel a lépcsőn, kevésbé nyugodtan alszunk, bármilyen tevékenységhez nagyobb erőfeszítés kell. Ugyanakkor már akár 10 kg elvesztése is előidézheti, hogy könnyebben veszünk levegőt lépcsőzésnél, jobban alszunk, több az energiánk. A táplálkozás tehát a leginkább befolyásoló tényező az életünkben.
A JÓ HÍR: EZT MI IRÁNYÍTJUK. SENKI NEM KORLÁTOZ ABBAN, HOGY EGÉSZSÉGESEBBEN ÉLJÜNK, ÉS EZ NEM PÉNZ KÉRDÉSE.
Már csak azért sem pénz kérdése, mert amikor hízunk, amikor nem figyelünk oda, akkor képesek vagyunk többet költeni a boltban, több csoki, csipsz, gyorséttermi kaja, üdítő kerül a kosarunkba, és még csak nem is figyelünk rá igazán. Amikor viszont elkezdünk tudatosak lenni, hirtelen a tudatosságunk a pénztárcánkat is előtérbe veszi, és azt látjuk, hogy drága a hús, drága a zöldség, drága a tojás, drága a nem fehér kenyér. Mégis anno bementünk a mekibe, megvettük a menüt 5000 Ft-ért, holott 5.000 Ft-ból vehetünk a programom szerinti adagok alapján kb 10-12 adag csirkehúst, azaz 10-12 étkezésre megfelelő hús adagot. A tudatosság valójában pénztárca kímélő, mert nem veszünk olyan élelmiszert, ami nem szolgálja az egészségünket, a jóllétünket.
Nagyon érzékeny mezsgye ez, és ha igazán ki akarnám fejteni, 10 leckényi mondanivalóm lenne még.
De most nézzük meg az EBÉD ÉS UZSONNA tányérok felépítését, amely olyan egyszerű, mint az 1x1.
Kétféle ételt készíthetünk a programban ebédre és uzsonnára (a kétféléből kb 1000 verziót). Ezek az ebéd és uzsonna sablonok, amelyeket az ábrákon jelöltem.
- körettel: 150 g fehérje + 150 g zöldség + köret + zsiradék (mártás)
- köret nélkül több zsiradékkal: 150 g fehérje + 150 g zöldség + dupla adag zsiradék (mártás)
- Ezekből a sablonokból olyan ételek is készíthető, mint a hortobágyi húsos palacsinta, a rántott csirke, a rakott brokkoli, a burgonyafőzelék cukkinifasírttal, a lencsés quinoasaláta, a gyros tál és nagyjából 1000 féle ötletet tudnék felsorolni. A My-Diet program ingyenes e-bookjában 7 db kidolgozott napi menüsort találtok, amelyben ezekből rögtön kaptok ötleteket, a My-Diet csomagokban pedig a nyomdai könyv 50+ kidolgozott napi menüt és számtalan egyedi ételsablont tartalmaz. Végteleníthető a beépített csere rendszerrel, erről még sokat fogok mesélni későbbi leckékben.