3. Tanuld meg az alapokat | Az étrendtervezés szabadsága a My-Diet programban
AZ ÉTRENDTERVEZÉS SZABADSÁGA ÉLELMISZERCSERÉKKEL A MY-DIET PROGRAMBAN
Szó szerint értendő, hogy a program olyan szabadságot ad minden életmódváltónak, ami gyökeresen meg tudja változtatni a diétához fűződő viszonyt.
Diétázni sokszor szívás. Hogy ne lenne az, ha egyszer ahhoz, hogy a testsúlyunk, egészségünk változni tudjon pozitív irányba, a kényelmes, odafigyelés nélküli és vélhetően rendszertelen étkezési metódust meg kell reformálni!
Nincs apelláta, egyszerűen nem ehetünk ugyanúgy egyik napról a másikra, ha elhatározzuk, hogy le akarunk fogyni. Itt bukik meg minden egyes diéta, hiszen arra ösztönözni magunkat, hogy hosszú hónapok vagy évek szokásait gyökerestől tépjük ki, majd ültessünk helyette olyan fogyókúrás szokásokat, amelyek szinte kivitelezhetetlenek (hosszú távon legalábbis egészen biztosan tarthatatlanok), az felér egy kínzással.
Elég a legfontosabb szokást megváltoztatni: KEZDJ EL TUDATOSAN FŐZNI MAGADRA a menzán választott ételek, illetve a kajarendelős oldalak kínálata helyett. Ez is pont elég nagy falat mindannyiunk számára. Ha még azt is kérnénk, hogy akkor kezdj el 1200 kalóriát enni, vond meg a rizst, burgonyát, kenyeret, kedvenc ételeidet, 100%, hogy az nem tartana sokáig. Ezt mindenki átéli akár többször élete során.
7,5 éve kezdtem el étrendeket írni, első sorban magamnak kísérleteztem, majd eljött annak is az ideje, hogy még kalória számolgatós módszerrel raktam össze különféle ételeket. Hamar beláttam, hogy nem hogy nektek, nekem sem tartható, hogy mostantól ezt csináljam. Időrabló, stresszt kiváltó, monoton, bonyolult, ötlethiányos, unalmas.
Kerestem hát egy olyan módszertant, amit már akkor is VARÁZSMENÜNEK neveztem el, de ennek nagyon kezdetleges módja volt, hosszú excel táblákban váltogattam át egyik élelmiszer makróját a másikra, hogy kihozzak belőlük azonos kalóriájú mennyiségeket. X krumpli = Y édesburgonyával. Lett egy végeláthatatlan listám, amit bár könnyebb volt használni, mint a kalóriaszámolós technikát, de még mindig túl bonyolult volt.
Mostanra kialakult egy algoritmusom, amelynek legfontosabb újítása az volt, hogy nem fix kalória értékekben, hanem kalória sávokban kezdtem el gondolkodni. Mert rájöttem, hogy a fogyáshoz nem egy fix kalóriaérték kell (mondjuk 1400 kalória / nap), hanem meghatároztam egy olyan sávot, amin belül mozogva fogyás történik. 3 éve ülök egyetemi padban, hogy megértsem, miért nem jók a koplalós diéták. A hormonrendszer számára minimálisan szükséges energiabevitel 1500 kalória. Ez alá tartósan beszökni egyenlő a hormonális halállal. A saját alapanyagcsere működésünket gyilkoljuk. Alapanyagcserének hívjuk azt a napi energiamennyiségben számolt kalóriát, amelyet a testünk felhasznál az önműködő folyamataihoz (légzés, szívműködés, emésztés, keringés, stb.). Ha 1500 kalória alá szökik be a napi kalóriabevitel tartósan, egyszerűen kínozzuk a pajzsmirigy működését, előbb vagy utóbb saját magát fogja takaréklángra tenni, mert a szervezetünk rendkívül okos és túlélésre tervezett. Ha nem kap megfelelő mennyiségű bevitt energiát, elkezdi az erőforrásait csökkenteni. Ez olyan, mint amikor áramszünetben bekapcsol egy generátor, vagy amikor takarékos üzemmódba kapcsol a számítógép. Ellátja, amit kell, de kevesebb saját energia hozzáadásával.
MI TÖRTÉNIK ILYENKOR?
Megtanul a testünk alacsonyabb kalóriabevitel mellett is működni, ezáltal saját alapanyagcsere szükségletünket egyszerűen amortizáljuk, a testünk megtanul működni 1000 kalórián, ha kell. De nem gondolunk arra, hogy ezzel "megtanítjuk" arra, hogy el van ő 1000 kalórián is, azaz az alapanyagcsere szintünket akár 4-500 kalóriával is lejjebb engedjük. Ennek következménye, hogy amikor belefáradunk a szigorú diétába, és hirtelen elkezdünk újra "normálisan", "sokat", "meggondolatlanul" enni, egy jóval alacsonyabbra tornázott alapanyagcsere működéshez olyan mennyiségű puffert adunk nagyon kevés plusz kajcsival is, amelynek köszönhetően minimális napi kalória emeléssel is HÍZNI FOGUNK, zabálás nélkül is. Kevesebbet igényel a testünk, mert rossz diétákkal megtanítottuk neki, hogy tud ő dolgozni fél gőzzel is, majd amikor nagy kínok és nehézségek árán ezt végig csináljuk jó pár hétig, hónapig, egyszer csak felforgatjuk újra a rendszert, miközben lecsökkentettük a szervezet energia-körforgását. Adunk egy pofont saját magunknak. Így történhet az, hogy lefogytunk 10 kilót 5 hónap alatt, majd visszahízunk 15 kilót 3 hónap alatt. És ehhez még zabálni sem kell, elég ha csak napi 2-300 kalóriával eszünk többet, mint előtte.
EZÉRT ELENGEDHETETLEN NEM FOGYÓKÚRÁZNI ESZTELENÜL ALACSONY KOPLALÁSSAL, HANEM AZ ELSŐ PERCTŐL KEZDVE ÉLETMÓDOT KELL VÁLTANI TUDATOS FORMÁBAN.
Nálam ezért nem talál senki koplalós, alacsony kalóriás menüsorokat, mert számomra nem az a fontos, hogy valakit lefogyasszak X idő alatt bármi áron. Az én küldetésem az, hogy mindenkit LASSABBAN, TUDATOSABBAN, ÉSSZEL, EGY ÉLETEN ÁT megtanítsak egészségesen élni és LÉTEZNI.
Van aki ezt megérti, van aki elmegy olyan programokat csinálni, ahol be kell kapni 4 tablettát, és ebben hisz.
Bitang nehéz pályára léptem, mert a legtöbb diétás program nem így működik, mint az enyém. Évek óta küzdök azért, hogy fogyni vágyók félre tegyék az illúziókat, a fogyókúrás tablettákat, a sablon diétákat. Soha többet nem kell igazán diétáznia annak, aki megtanul a módszerem szerint egészséges tányérokat összerakni nagyon durva lemondások nélkül.
A FENNTARTHATÓ, BETARTHATÓ ÉS UNALOMMENTES DIÉTÁZÁS KULCSA A VÁLTOZATOS ÉTREND KIALAKÍTÁSA. EZT SEGÍTEM AZ ÉLELMISZERCSERE RENDSZEREMMEL.
Ma is hoztam 2 db ábrát, amelyeken vizualizálom, hogyan is működik a program algoritmusa. Dietetikai szempontból 5 féle információ van kódolva a csereprogram mögé. Figyeltem a kalóriasávokat, a makrókat, a felszívódási sebességet, a mikrótápanyagokat, a glikémiás terhelést. Ezek alapján határoltam el élelmiszercsoportokat.
Az ingyenes program az alapokat tartalmazza. A MyDiet program prémium szekciója egy több oldalas, nagyon részletes verziót kínál, így ha a teljes rendszerrel szeretnétek dolgozni, a nyomdai 194 oldalas MyDiet könyvet beszerezve a teljes listával dolgozhattok.
Elkülönítjük az ingyenes programban a legfontosabb alapanyagokat:
- húsokat
- zöldségeket
- köreteket (gabona/tészta és burgonya)
- olajforrásokat
- tejtermékeket
A csere rendszer alapvető értelme: adott élelmiszercsoporton belül az ételek mennyiségi változtatás nélkül korlátlanul kicserélhetők egymással.
A példaételem, amit az ingyenes program FIX 1. menüsorából ollóztam ki, egy édesburgonyás zöldséges brassóit mintáz le.
A receptjeim és ételeim legfontosabb pozitív tulajdonsága, hogy kevés összetevőből dolgozunk. Azt, hogy egy-egy étel ennyire kevés alapanyagból valóban ízletes, megfelelően fűszeres legyen, az egyedileg fejlesztett kollagén fűszersó családunk biztosítja.
A példában látható édesburgonyás brassói tányér összetétele 4 elemből 1 adagra:
- 150 g pulykamell
- 150 g párolt/sült zöldség (zöldbab, sárgarépa, hagyma)
- 160 g édesburgonya
- 1 ek olívaolaj
- 12 g MySenorita kollagén fűszersó (ehhez az ételhez például nagyon passzol a fokhagymás-tejfölös ízesítés).
A csererendszer azt biztosítja, hogy ha bármit nem szeretsz, vagy bármi hiányzik a konyhádban, azt egy tollvonással ki tudd cserélni.
Lehet csak egy-egy élelmiszert cserélni (pl. vagy húst, vagy zöldséget, vagy köretet), de akár dönthetünk úgy is, hogy teljesen mást akarunk enni, akár más ételt is kreálhatunk. Erre mindjárt mutatok plusz példát.
A tányér összetétele 4 elemből 1 adagra cserével:
- 120 g lazac
- 150 g gomba
- 160 g burgonya
- 1 ek szójaszósz
Én itt úgy döntöttem, hogy inkább halra vágyom, ezért kicseréltem az ég világon mindent.
Mit mire cseréltem?
- 150 g pulykát 120 g lazacra
- 150 g zöldbabot, répát, hagymát gombára
- 160 g édesburgonyát burgonyára
- 1 ek olívaolajat szójaszószra
- A CSERETÁBLÁZAT tartalmazza, hogy mit mire lehet cserélni.
DE DÖNTHETTEM VOLNA ÚGYIS, HOGY AZONOS ALAPANYAGOKBÓL VALAMI TELJESEN MÁST KÉSZÍTEK.
Például, ha a pulykamellet ledarálom, akkor ezekből az alapanyagokból egy édesburgonya hajó is készülhetett volna sült zöldségekkel. Tehát a képzelet szab csak határt annak, hogy egy élelmiszerlista alapján végül mi lesz a végeredmény. Akinek nincs kreativitása, ott jön segítségül a MyDiet könyvem, ahol én már kidolgoztam 50+ napi menüsort.
NA EZ A VARÁZSMENÜ! Ha a teljes rendszert, tudásanyagot és több mint 50 kidolgozott menüsort szeretnétek cserékkel kézbe kapni, a MyDiet nyomdai könyv ezt biztosítja.
MyDiet csomagokban a legtöbb csomag részeként ajándék, de külön könyvként is igényelhető.