Tápanyagok | Fehérjék
Fehérjék az élő szervezetben előforduló nagy molekulatömegű anyagok, amelyek aminosavakból épülnek fel.
Minden élelmiszer tartalmaz aminosavakat, de különböző összetételben, ezért nagyon fontos a kiegyensúlyozott étrend. Az állati eredetű fehérjék, a hús, a tejtermékek és a tojás tartalmazzák az összes létfontosságú aminosavat. A növényi eredetű fehérjék – például a hüvelyesekben található változatok - szintén tartalmazhatnak aminosavakat, de egyes esszenciális aminosavak hiányoznak belőlük, ezért önmagukban elégtelen fehérjeforrások.
A fehérje a szervezet legjelentősebb (sejt) építőanyaga. Az izom 18-20% fehérjét tartalmaz.
A kötőszövetben, sejt közötti állományban található fehérje a kollagén és az elasztin. A kollagén az összfehérje mennyiség 20-25%-át adja, az elasztinhoz kötődő víz biztosítja pl. a bőr rugalmasságát.
A fehérjék fontos biológiai szerepét jellemzi, hogy minden sejtben lejátszódó folyamatban részt vesznek, az emberi testben a szövetek felépítéséért és karbantartásáért felelnek. Testünk lényegében vízből és fehérjéből áll. Csontjaink, ízületeink, enzimjeink, hormonjaink, izmaink és vérünk is fehérjéből épül fel. A fehérje a legfontosabb alaptápanyagunk. Építőkő. Hiányára a szervezet rögtön negatív reakciókkal jelez. Naponta kell pótolnunk. Szervezetünknek feltétlenül szükséges a hormonok előállításához, az immunrendszer karbantartásához, az izmok építéséhez, a sejtek regenerációjához.
A testben található fehérjeállomány gondoskodik a testszövet fő struktúrájáról, a fehérjék fontos összetevői a hormonoknak, a sejtes enzimeknek és a géneknek.
Fehérjeforrás: húsok, tejtermékek, tojás, növényi tejhelyettesítők
Az utam során szerzett tapasztalataimat és egyetemi illetve felnőttképzései területen megtanult tudásomat életmódprogramomba ágyaztam, így komplexen tudok segíteni elméleti és gyakorlati elemekkel.