Fogyás egészségesen
Az elhízás következtében vagy a koplalás esetén az anyagcsere lelassul. Ha ez a lassú anyagcsere bekövetkezik, akkor BEKAPCSOL A TÚLÉLŐ PROGRAM.
Az elhízás következtében vagy a koplalás esetén az anyagcsere lelassul. Ha ez a lassú anyagcsere bekövetkezik, akkor BEKAPCSOL A TÚLÉLŐ PROGRAM. Ez pedig a zsírraktárazás irányába tolja a szervezetet. A túlélő program növeli és egyben védi is a zsírraktárakat.
Hogyan csinálhatjuk jól?
Az egészséges táplálkozás egészségesen működő anyagcserével valósítható meg. Egészségtelen étel nincs, csak egészségtelen táplálkozási rendszer van. Amikor ételt eszel, akkor kalóriát, szénhidrátot, fehérjétek, zsírokat viszel be a szervezetedbe. Ha mozogsz, akkor kalóriát égetsz el – jó esetben a zsírraktárakat ürítve. Ha ebben az energiaellátási rendszerben probléma lép fel, azaz túl sokat eszel, vagy túl keveset eszel, a szervezeted bekapcsolja a TÚLÉLŐ PROGRAMJÁT. A szervezetünket felépítő és lebontó biokémiai folyamatok összességét jelentő anyagcserénk vészhelyzetben lelassul és a zsírraktározás irányába tolja a szervezetet. A túlélő program NÖVELI ÉS VÉDI a zsírraktárakat. Amikor az anyagcsere lassulás bekövetkezik és a túlélő üzemmód aktív, megbízhatatlanná válik az éhségérzetünk. Ez kettő végletbe csap át: vagy állandóan éhes vagy, ellenkező esetben soha nem érzed magad éhesnek. Az energiaellátási vészprogram eredménye pedig maga az ELHÍZÁS.
Ha DUCIKÉNT olyan módszerrel próbálsz lefaragni a testsúlyodból, ahol a szénhidrátbevitelt jelentősen lecsökkented számodra ideális szint alá, akkor beindul a TÚLÉLŐ PROGRAM, nekivágsz az eredményesnek tűnő LÁTSZAT FOGYÁSODNAK. Ezzel pedig fogyás helyett jo-jo effektusba keveredsz és a drasztikus tápanyag/energiamegvonás miatt nem zsírból, hanem izomból történik a kilók elvesztése, majd maximum fél, esetekben 1 éven belül visszajön a leadott súlyveszteség (vagy annál több is). Összkilóban ugyan azt látod, hogy fogysz, akár iszonyat mennyiségű, több tíz kilós fogyást is produkálhatsz látszat fogyás címén, mindeközben viszont a valóság az, hogy a zsírtömeged az sajnos nőni fog. VALÓS FOGYÁST úgy érhetsz el, hogy azt testzsír % méréssel folyamatosan vissza is tudod igazolni magad irányába, mert a helyes módszer alapján zsírból történő fogyással viszed véghez az elhatározást.
Genetika is befolyásolhatja, hogy elhízással küzdünk?
Zsírból történő fogyásodat a genetika maximum 16%-ban korlátozhatja, ha mindkét felmenőd esetén előfordul jelentős mértékű túlsúly. Ha csak az egyik felmenődben, akkor 8%. Az viszont,
hogy genetikai hajlamot örököltél, nem egyenesen arányos azzal, hogy TE IS ELHÍZOTT KELL LEGYÉL. Rajtad múlik, hogy a genetikára hivatkozva teszel az egészségedért vagy pedig rossz táplálkozási beidegződésekkel belekergeted Önmagad az elhízás csapdájába. Mozgással 10%- ban javíthatod a Téged nehezítő faktorokat. Ha betegséggel küzdesz (pld: IR, pajzsmirigy), azok orvos által történő kezelése vagy a helyes táplálkozás beiktatásával nehezítő körülményként kikerül a listádról. Összességében az mondható el tehát, hogy maximum 30%-ban múlhat más körülményeken a fogyásod, TE Magad 70%-ban tudsz tenni az elhízás ellen és a fogyásod érdekében. Ez a 70% RAJTAD MÚLIK.
Mennyi az ideális kalóriabevitel?
Energia bevitel (kcal) szempontjából sem a túl sok, sem a túl kevés energiabevitel nem jó. Egyes emberek nagyon keveset esznek sajnos, mert úgy vélik, hogy a tápanyagmegvonás hoz számukra elmozdulást a súlyvesztés reményében. Emiatt viszont a már említett túlélő program üzemmódba áll, megkezdődik a szervezet raktározása. Mások viszont túl sokat esznek, a tényleges energiaszükségletük akár többszörösét. A nyugalmi anyagcsere segít megállapítani azt súlyunk, magasságunk, életkorunk szempontjából, hogy a létfenntartáshoz szükséges funkciók ellátáshoz mekkora tápanyagbevitel szükséges számunkra. Nagyon kevés olyan nő van, akinek 1300 alatti ez az érték, férfiak esetében ez 1800. Az 1000-1200 kalóriás étrendek a túlélési funkciót rögvest üzembe helyezik és komoly sejtkárosodást érhetünk el a sejtek éhezése következtében. Az alapanyagcserénk a túlsúllyal nő. Ennek az az oka, hogy egy elhízott, zsírraktáraktól telítődött szervezet számára sokkal nagyobb többlet energia szükséges ahhoz, hogy a szívünk dobogjon, a keringésünk és tüdőnk működjön. Emiatt fontos az, hogy mindenkinek SZEMÉLYRE SZABOTT diéta alapján határozzunk meg étrendet, amely kiterjed a helyes arányokra, a vitaminokra, ásványi anyagokra és a szükséges makró értékekre. Nincs két egyforma ember, akinek pont ugyanannyit, ugyanúgy kell ennie. Korábban vakon hittem a „tömegekre szabott” sablon diétákban. 1200 kalória, sok fehérje, saláta, kevés szénhidrát.
Mit tapasztaltam én a saját utamon?
Én magam is mindig arra törekedtem, hogy minél kevesebb kalóriát vigyek be, azt lehető legalacsonyabb szénhidrát szinttel tegyem, mert ez fog segíteni a nagy súlycsökkenésben. Fogyásom elején én is 1000-1300 közötti kalóriás étrendet kezdtem.
Az első hónapokban professzionális szinten űztem a látszatfogyást, aztán egy ponton a fogyás megrekedt és egy 4- 6 hetes időszakban pislogva kerestem a kiutat benne ragadva a zsírbörtönben. Se előre, se hátra nem történt elmozdulás. Mindent újra kellett értelmeznem.
Mit rontok el? Miért nem működik? Ha eddig ment, most miért nem?
A válaszokat a tudomány megadta számomra és utam felénél megkezdtem a valós fogyás folyamatát. Az 1000-1300 kalóriás étrend egy 150- 130 kg közötti súllyal rendelkező lány számára koplalásnak számít, drasztikus energiamegvonás, amely az alapfunkciók ellátására sem elegendő. Nem beszélve arról, hogy a rendszeres sport még inkább ijesztően megnöveli a tényleges energiaszükségletet. Ezáltal egy a sejtjeimet éheztető fogyókúrával éltem hónapokon át, az anyagcserém lassulása megakadályozta, hogy a zsírraktárak ürüljenek, és bármilyen étel elfogyasztása raktározási üzemmódban indult útnak az emésztőrendszerben. Ezt megspékeltem rendszeres éhgyomros kardió mozgással, amivel olyan szélsőséges sokknak tettem ki az amúgy is éhhalál határán mozgó szervezetemet, hogy magával értetődő lett volna a feladás rövid időn belül.
A szervezetünk önműködő mechanizmusaival szemben nem tudjuk felvenni a harcot, alul maradunk minden küzdelemben, ahol okosabbak szeretnénk lenni a csodálatos emberi testnél.
Étkezést követően az inzulinszint a csúcsát 1-2 óra elteltével éri el. Ha nem elégítjük ki azt a folyamatot, hogy az inzulinszintünk ne maradjon túl sokáig étkezés után - teljesen normális folyamat keretében - lecsökkent állapotban, vagyis az étkezési gyakoriság eltér a 2-4 óránként közötti rendszerességtől, akkor életbe lép az, hogy a HORMONSZENZITÍV LIPÁZ NEM LESZ AKTÍV. Ez a hormon a zsírégető hormon, és nem lesz aktív akkor, ha az étkezésünk túl gyakori vagy túl ritka. Ha elkövetjük azt a hibát, hogy TÚL SOKSZOR VAGY TÚL KEVÉSSZER ESZÜNK, akkor a LIPOPROTEIN LIPÁZ aktivizálódik. Ez a zsírraktározáskor aktív. Ha tehát a gyakoriságunk nem megfelelő, akkor a fogyásunk megbukik. Erre az egy étkezési hibára igaz az, hogy amennyiben ez rendben zajlik, akkor a többi hiba ellenére nagyobb az esélyünk a fogyásra más hibák elkövetése esetén is. Átlag ébren töltött órák száma szerint kell figyelembe vennünk a 2-4 óránkénti étkezési gyakoriságot.
A folyamatos evéssel arra kényszerítjük a szervezetet, hogy folyamatosan inzulint termeljen, a hasnyálmirigyet nem hagyjuk pihenni. Túl sok tápanyagot kell megemészteni. Állandóan dolgozik a gyomor, az epe, a vékonybél.
Ha pedig azt a hibát követjük el, hogy túl ritkán eszünk, a fent említett folyamatok következtében nem tud aktivizálódni a zsírbontásért felelős folyamat, a szervezet vészjósló üzemmódja bekapcsol, tartalékolni kezd és foggal-körömmel ragaszkodni fog a zsírraktárak tartalmához.
Az egész rendszert keretbe szervezi és elindítja, hogy ÉBREDÉS UTÁN 1 ÓRÁN BELÜL meg kell történnie az első étkezésnek. Hangsúlyozom, duci testről beszélünk, fogyni vágyókról, akiknek rendkívül fontos a rendszeres energiabevitel. Aki haladó, már elérte célját és rendszeresen sportol, ott egyénileg változtatható az egész rendszer.
Mire figyeljünk még?
A 3-4 órás közönként megtörténő étkezések közötti időszakban (ha 2 óra múlva eszünk, akkor az előző étkezést követő 2 órán belül, ha 3 óra múlva eszünk, akkor az előző étkezést követő 3 órán belül, ha 4 órán belül eszünk, akkor az előző étkezést követő 4 órán belül) EGYETLEN KALÓRIA FALATOT SEM FOGYASZTHATUNK. Minden, amiben kalória található, legyen az egy kávé, cukros üdítő, vagy kalóriát tartalmazó édesítőszeres üdítő is, inzulinválaszt vált ki. Ez miért nem jó? Az előbbiek során kifejtettem, hogy a túl gyakori étkezés nem aktivizálja a hormonszenzitív lipázt, azaz a zsírégető mechanizmus nem kapcsol be. Gyakorta fordul elő, hogy betartja valaki a 2-4 óránkénti étkezést, de az étkezések között eltelt időben megiszik egy pohár kólát vagy szörpöt, bekap egy szőlőszemet, egy nyalókát, egy darab sajtot, stb. Ezzel pont azt érjük el, hogy az inzulintermelést folyamatosan előidézzük és túl gyakori étkezést produkálunk.
Beigazolódott számomra, hogy semmi nem hozott tartós eredményt azon kívül, amit ez a rendszer adott számomra. Érdemes hát belevágni és megtanulni az alapokat. Ez lehet nagyon bonyolult, de lehet roppant egyszerű is. Ha segítségre van szükséged, megtanítunk mindenre, amit erről tudnod kell a gyakorlatban.
Az utam során szerzett tapasztalataimat és egyetemi illetve felnőttképzései területen megtanult tudásomat életmódprogramomba ágyaztam, így komplexen tudok segíteni elméleti és gyakorlati elemekkel.