Életmódváltás Anya/Feleség szerepben
Általános probléma az Anyák/Feleségek körében, hogy az életmódváltás pont az Anya/Feleség szerep miatt nehezített.
Sokszor fordultatok már hozzám segítséget kérve, hogy a család nem elfogadó, ha "Anya" megint fogyókúrázik, diétázik, életmódot vált. Hívhatjuk bárhogyan is, egy változást hoz a család életébe.
Ilyenkor TE, mint ANYA/FELESÉG azt érzed, hogy egyszerűen nem támogatnak téged. Ez pedig nagyon rossz érzés, mert azt érzed, hogy nem melletted állnak, illetve talán még önzőségnek is éled meg azt, hogy magaddal akarsz törődni.
Ezekben az esetekben nagyon fontos kicsit megállni, körülnézni az ő szemszögükből is. Az életmódváltásod NEM MAGÁNÜGY. Ha Te változtatsz, akkor az hatással lesz a közvetlen környezetedre is. Tehát nem várhatod el azt, hogy ehhez mindenki alkalmazkodjon jó szívvel, azonnal. Legtöbbször a gyerekeid vagy a párod szenvedő alanynak tekinti (érzi) magát ebben, mert azt látja és éli meg, hogy ANYA már megint diétázik, ANYA megint "dilinyós" lesz, ANYA megint fura fogásokat fog főzni, ANYA megint ránk erőlteti a brokkolit meg a salátát, ANYA megint valami újat, már a sokadik módszert próbálgatja és kísérletezi ki rajtunk is.
A közvetlen környezet sokszor ezt úgy értelmezi, hogy TE már megint valami sokadik értelmetlen csatába kezdesz, aminek úgy sem lesz értelme, mert ezt is abba fogod hagyni 2 hét után, ők meg két hétig szenvednek az ízetlen kajáktól és az új szokásaidtól. Ez sok vitát, konfliktust generál, benned pedig úgy csapódik le, hogy TE vagy az önző ANYA/FELESÉG, TE buksz el megint, hagyod az egészet a francba, mert úgy se támogat senki, meg egyébként is igazuk van, úgy se tart nálad tovább semmi 2 heten túl.
Kiindulási probléma: azt feltételed, hogy ők tudják, értik azt, hogy neked ez miért fontos, miért akarsz megváltozni.
NEM, NEM TUDJÁK. Mert nem magától értetődő ez nekik.
KI KELL MONDANOD kerek-perec, hogy mit vársz el tőlük, vagy pedig hogyan NE hátráltassanak téged akkor, ha nem partnereid a küzdelmedben.
ÁM! Sok esetben derül fény arra a veletek való beszélgetés során, hogy tényleg nincs konkrétan lekommunikálva a családdal a konkrét célod, a feladataid, a miértjeid.
Szintén gyakori gond, hogy rajtad kívül a gyermeked is küzd túlsúllyal és neki (rajta) is szeretnél segíteni, de ahogy neked is támadás volt minden ez irányú kéretlen tanács, úgy ő is azt éli meg ezzel, hogy mint szülő, bántod őt a súlya miatt minden jó szándék ellenére.
Nem ritka, hogy azt gondoljátok: A gyerek úgy se enné meg azt, amit nekem kell. Nem akar egészségesen enni. Lázad, csak a mekiben akar enni meg a csipszet, meg eléggé lekorlátozott ételeket eszik.
BIZTOS, hogy nem lenne nyitott másra? Vagy TE eldöntötted helyette, hogy mit akarsz vele etetni és azt persze, hogy nem akarja majd megenni?
Nagyon nagy hiba a túlsúlyos gyermek esetén, hogy ráerőltetünk diétákat, új alapanyagokat, új módszereket, mert valljuk be, ezek úgy sem fognak tartósan működni. A szíved meg fog lágyulni, ha a gyermek már szenved a fogyis kajáktól és meg fogod neki venni a hamburgert meg a 3 gombóc fagyit, mert nagy barna szempilláit rád rebegteti. Mert Anya vagy. De igaz ez az Apákra is.
_______________________________________________________________________
Mit javaslok erre a problémára?
Akár arról van szó, hogy szeretnél felelősségteljes Családanyagként egészséget csempészni a teljes családod életébe egészségesebb ételekkel, akár arról van szó, hogy NEKED van szükséged életmódváltásra, akár arról van szó, hogy a gyermeked túlsúlyos és neki szeretnél segíteni, szerintem az egyetlen járható út ebben egyetlen egy:
Először is felejtsd el a sablon diétákat és a koplalós módszereket, ezt remélem, már mondanom sem kell!
Mindegy, hogy TE szeretnél fogyni, vagy a gyermeknek szeretnél egészségesebben főzni, tedd ezt: válassz egy kiegyensúlyozott étkezési módszertant (napi 3-4-5 étkezés), akár az ingyenes anyagaimból, akár saját repertoárodból. Tehát legyen a kezedben felsorolva az összes étel, amit főzni szeretnél.
Én úgy közelíteném meg ezt, hogy vele, velük együtt tervezek menüt. Tedd eléjük azt az ételportfóliót, amit használni szeretnél. Vond be őket, lapozzák át, és együtt döntsétek el, melyek a finom ételek.
Ne úgy csináld, hogy gyerekeim, családom, mi most itt aztán holnaptól egészségesen eszünk, nincs több hamburger, nincs több rántott hús, stb, stb, stb, mert ott megölted az egész bulit.
Ehelyett kérj tőlük segítséget! Mondd nekik azt, hogy nagyon érdekel a véleményük, hogy szerintük mely ételeket kéne neked választani, amit egyébként ők is szupernek gondolnak, akár meg is ennének. Tehát kicsit "rafkósan" kb. úgy közelíts feléjük, mint akik nélkül ezt te nem tudod eldönteni.
Ők legyenek ennek a "szakértői", tanácstalanságodban segítsenek ki. Emeld fel őket! Azt érezzék, hogy ők ebben vezetők lesznek, azaz ők jelölik ki az utat az ételekhez. Még véletlenül sem játszma ez. Valóban az a leghatékonyabb megoldás, ha közös a döntési pont, azaz mindenkinek egyfajta arany középutat jelöltök ki, amelyben senki nem érzi azt, hogy sarokba lenne szorítva valamilyen olyan felé, amit nem szeretne.
A trükk azért működik, mert ezáltal olyan ételeket fognak neked választani, amelyek nekik is fognak tetszeni. Aztán mondd meg nekik, hogy ezt akár megcsinálhatnád hétvégén, amikor ők is otthon vannak. Megkóstolják? Mondják el a véleményüket, hogy ízlik-e nekik.
Teljesen bevonod ezáltal őket, mégsem kényszerítesz rájuk olyan ételeket, amelyeket diétásnak hirdetünk ki.
AZ ÉLETMÓDVÁLTÁSBAN NEM KELL DIÉTÁS ÉTELEKET ENNI! TUDATOSAN KELL MENÜT TERVEZNI, EZ A TITOK.
Próbáljátok ki Kíváncsi vagyok, mit reagál erre egy-egy gyermek, és lesz-e változás. Ha nemet mondanak, ne adjátok fel, érzékeltesd velük, hogy nélkülük ebben elveszettnek érzed magad. Segítsenek neked, mert szükséged van az ő véleményükre. Higgyétek el, annál jobb trükk arra, hogy egyszerre legyél felelős ANYA a konyhában és mégse legyél drasztikus, nincs, mint hogy bevonod a családot játékosan.
A CSALÁD VALÓBAN KRITIKUS ÍZLELŐCSATORNA AZ ÉTRENDEDBEN!
Elsőként mindig olyan ételeket érdemes bevezetni új szokásként, amelyek nem állnak nagyon messze attól, amit már korábban is készítettél nekik. Azaz, ne azzal kezdjük a reformot, hogy rájuk erőltetjük a számukra nem annyira tetsző zöldségeket (pl. brokkoli), a nekik nem olyan tetszetős salátákat, stb. Készítsetek olyan finomságokat, amelyekben kedvenc alapanyagaik megtalálhatók. Nincs nehéz dolgod a VARÁZSMENÜ rendszerem által, hiszen egy-egy ebéd szabadon is összeállítható a sablonjaim segítségével, vagy az előre összeállított menüsoraim 100%-ban cserélhetők alapanyagok tekintetében.
A gyerekek például általában szeretik a tésztaételeket, a kevésbé zöld színű zöldségeket, amelyeket el lehet rejteni az ételekben például mártásként. Teljesen másképp fest egy paradicsommártás, mintha rögtön egy párolt brokkolit tennél a vasárnapi asztalra. Szintén könnyebb egy burgonya köretes finomságot tálalni, mintha azonnal a barna rizst próbálnátok ki.
Nézzünk néhány példát a Varázsmenü lehetőségei közül.
Kiindulási pontunk a varázsmenü alap sablonja egy-egy ebédnél:
- 1 adag fehérje, 1 adag zöldség, 1 adag köret és zsiradék építi fel egy-egy ételt.
- Már itt rögtön felmerülhet a kérdés, hogyan ossz-szorozz, hogy ez családi étel legyen. Mindig mindent nyersen mérünk, és az általam megadott alapanyagokat szorozd meg annyival, ahány főre készíted az ételt, majd miután elkészült, szemmértékre oszd el ugyanannyi felé.
Miből állhat az ételed?
A varázsmenü felkínál rengeteg alternatívát a választható alapanyagokra.
1 főre vetített adagok az étel alkotóelemeire:
- fehérjék: 150 g csirkemell, pulykamell, tengeri hal, csirkemáj, garnélarák, sovány marhahús, 120 g lazac, 1 db tonhalkonzerv, 220 g hüvelyes: csicseriborsó, lencse, fehér bab, vörös bab, zöldborsó, 2-3 db tojás
- zöldségek: 150-200 g adag minden zöldségből, amely nem hüvelyes és nem burgonyaféle, tehát ide tartozik a cukkini, gombafélék, kínai kel, retek, spenót, salátafélék, uborka, zellerszár, brokkoli - karfiol - répa keveréke, cékla, főzőtök, karalábé, karfiol, káposzta, kelkáposzta, lila hagyma, mángold, patisszon, sárgarépa, spárga, zeller, zöldbab, brokkoli, fehérrépa, mirelit zöldségkeverék, padlizsán, paprika, paradicsom, sóska, vörös káposzta, édeskömény, kelbimbó, póréhagyma, újhagyma, vöröshagyma
- köretek: 40 g gabona: barna rizs, basmati rizs, hajdina, köles, quinoa, rizstészta, 160 g burgonya, édesburgonya, sütőtök, csicsóka, 25 g bundázóból készült tortilla / hamburgerzsemle, palacsinta
- zsiradékok: 1 adag zsírforrás mennyisége 1 evőkanál, kb 10-12 g, ami lehet olívaolaj, kókuszolaj, avokádóolaj szójaszósz, balzsamecet, szezámolaj, lenmagolaj, extra szűz olívaolaj, mákolaj, avokádóolaj, borecet, szezámmag, köménymag, tökmag, fenyőmag, mandula, dió, kesudió, parmezán és tejtermékből 1 adag zsírforrás mennyisége 2 evőkanál, kb 20-24 g: kefir, kókuszjoghurt, zsírszegény natúr joghurt, tejföl, vegán tejtermékek
Néhány ételötlet gyerekbarát módon:
- brassói pulykamell - főtt/sült burgonyával lecsósan, paprikával sütve (fehérje: pulykamell, zöldség: hagyma és paprika, köret: burgonya, zsiradék: olajféle)
- roston sült csirkemell párolt rizzsel és gombamártással (fehérje: csirkemell, zöldség: hagyma és barna csiperke, köret: basmati rizs, zsiradék: olajféle)
- töltött tortilla darált marha hússal, paradicsommal, hagymával, uborkával (fehérje: darált hús, zöldségek: paradicsom, hagyma, uborka, köret: bundázóból készítesz tortilla palacsintát, zsiradék: joghurtos öntet és olajfélék)
- hortobágyi húsos palacsinta paprikamártással (fehérje: csirkemell vagy csirkecomb, zöldség: paprika és hagyma, köret bundázóból készült sós palacsinta, zsiradék: olajfélék és tejföl/vegán tejföl a paprikás mártáshoz)
- húsgombócok főtt burgonyával és paradicsommártással (fehérje: darált pulykamell, zöldség: paradicsom és hagyma, köret: burgonya, zsiradék: olajfélék)
- csirkés, répás rizstészta (fehérje: csirkemell, zöldség: répa és gomba, köret: rizstészta, zsiradék: olajfélék) - bármilyen zöldségre cserélhető a répa
- cukkinis rakott burgonya (fehérje: tojás, zöldség: cukkini, köret: burgonya, zsiradék: kevés tejföl/joghurt és olajfélék) - ez nagyon jól működik még répával is
- fehérrépás zöldborsófőzelék tükörtojással (fehérje helyettesítő: zöldborsó, zöldség: fehérrépa, köret: bundázóval sűrítünk, zsiradék: olajfélék)
- zelleres burgonyafőzelék roston csirkemellel (fehérje: csirkemell, zöldség: zellergumó, köret: burgonya, zsiradék: olajfélék) - zeller helyett remekül funkcionál a cukkini is
- lencsefőzelék cukkini fasírttal (fehérje helyettesítő: lencse, zöldség: cukkini, köretnél bundázót és tojást használunk a fasírthoz, zsiradék: olajfélék)
Kísérletezz, légy bátor! :)