Pajzsmirigy
A pajzsmirigy testünk adatközpontja, mindent felügyel és irányít.
A pajzsmirigy olyan hormonunk, amely a környezetre igen érzékeny. Hatása az anyagcserére van. Az agyalapi mirigytől kapja az utasítást, hogy termelje a pajzsmirigyhormonokat. A TSH jelű hormon maga a jel. A pajzsmirigy ezáltal tiroxint termel (ez a T4 hormon). A testünkben aktívan a T3 hormon dolgozik úgy, hogy a T4 átalakul a májban és egyéb sejtekben található progeszteron segítségével T3 hormonná. A megfelelő pajzsmirigyműködéshez ezáltal kielégítő progeszteronra is szükség van. A T3 a teljes anyagcserénkért, a tápanyagok elégetéséért, a sejtek megújulásáért felelős. Mivel ennyire sok a feladata, van is lehetősége sok mindennek elromlani.
A nem megfelelően működő pajzsmirigy sokféle tünethez vezet, mert az egész testre kihatással van. Ilyen az extrém fáradtság érzete, száraz bőr, hajhullás, gyenge körmök, vizesedés, gyulladások, izomgörcsök, ízületi fájdalmak, hideg kéz, hideg láb, hízás, nehéz fogyás, alvászavar, depresszív hajlamok.
A pajzsmirigy működhet alul és felül is. Alulműködését okozhatják autoimmun betegségek is, ezért fontos ellenőrizni, hogy a szervezet antitesteket termel-e (ez az anti-TPO), vagyis meg kell vizsgálni, hogy van-e autoimmun betegség.
Akkor tudhatjuk meg, pontosan milyen a pajzsmirigy állapota, ha megnézzük az összes értéket: TSH, T3, T4, anti-TPO. Itt is közrejátszik a stressz. Ha nagyon sokat stresszelünk, a kortizol elhasználja a meglévő progeszteront.
Mivel a progeszteron segít átalakítani a T4 hormont T3-má, ezért kevesebb progeszteron marad erre a feladatra. A stressz tehát hatással van a pajzsmirigy hormonok rendes működésére.
A pajzsmirigy egy védelmi szerv, gyakran azért is lassulhat, mert szervezetünket kívánja védeni. A lelassult anyagcsere megvédi testünket a túlerőltetéstől. Vagyis az alulműködő pajzsmirigy akár a szervezet védekező mechanizmusa is lehet.
A pajzsmirigy betegek majdnem felénél a mellékvese is ki van merülve. Legtöbbször ilyenkor pihenni kellene leginkább. A pajzsmirigy krónikus gyulladások miatt is kialakul, összefügg az inzulinrezisztenciával, az ösztrogén túlzott jelenlétével is.
Az utam során szerzett tapasztalataimat és egyetemi illetve felnőttképzései területen megtanult tudásomat életmódprogramomba ágyaztam, így komplexen tudok segíteni elméleti és gyakorlati elemekkel.